2018/06/22

Stovyklos kronika







 Birželio 13 d.


Beveik visi dalyviai nekantriai laukė beprasidedančios trečios stovyklos dienos, nes buvo suplanuotas žygis į Trakų salos pilį. Užsidėję kuprines ant pečių, vaikai, patraukė paežere į pilį, kur vidurdienį laukė „Pasaka Trakų pilyje“. Edukatorė Irena sukvietė visus į Vytauto Didžiojo dukters Sofijos menę, kurios sienos išpuoštos elnių ragais ir išskirtiniu viduramžių laikų sietynu. Dalyviai, susėdę už stalo, su nuostaba gaudė pasakojamų legendų apie Trakų kraštą ir Vytautą Didįjį žodžius. Sužinojo, kaip Vytauto Didžiojo baltasis žirgas išgelbėjo karaimus nuo potvynio. Kad Trakų pilyje naktį vaidenasi – apie tai bylojęs senas pilies sargas... Kokia lobių skrynia slepiasi Galvės ežero gelmėse! Vis atsiranda drąsuolių, bandančių ištraukti stebuklingą lobių skrynią, bet kiekvienam iš jų sekasi tik priliesti... Tada vaikai traukė spalvotus pieštukus ir ant edukatorės dovanotų lapų piešė ką tik išgirstas legendas. Atsisveikinant edukatorė Irena visiems įteikė po atviruką su pilyje saugomu eksponatu – 1939 m. porcelianinio Vyčio skulptūrėle.
Pavaikštinėję po pilies kiemą, stovyklautojai įsikūrė ant akmenų, stūksančių pilies papėdėje. Visi traukė iš namų atsineštus skanėstus, gurkšnojo vandenį. Pabėgiojo, palesino antis ir išsiruošė į biblioteką.

Birželio 15 d.

Penktadienį vaikai, vadovaujami Eglės, nešini krepšiu molio, nuo pat stovyklos pradžios keliavo į Vytauto Didžiojo gimnaziją. Čia stovyklautojų laukė dailės mokytoja Loreta Makarevičienė  ir technologijų mokytojas Vidas Lukša. Pedagogai stovyklautojams papasakojo apie molį ir nurodė užduotį – susikurti žvakidę. O iš likusio molio vaikai galėjo nusilipdyti, ką tik sugalvojo: mobilųjį telefoną, nešiojamąjį kompiuterį, žmogeliukus, karalių... Nemažai buvo vaikų, kurie pirmąkart savo rankose laikė molį ir bandė kurti. Kai kurie jų jau buvo bandę šią lipdymo techniką, bet vis tiek neslėpė džiaugsmo! Kai molio dirbiniai išdžius, technologijų mokytoja atneš jaunųjų kūrėjų darbelius.
                      Grįžę iš gimnazijos, berniukai ir mergaitės iš popieriaus karpė, klijavo ir spalvino drakonus bei vienaragius. Kai kurios dalyvės toliau kūrė savo knygeles.



Birželio 18 d. 
Pirmoji antrosios savaitės stovyklos diena prasidėjo literatūriniu „Proto mūšiu“ iš vaikų literatūros. Dalyviai susiskirstė į 5 komandas. Išsirinko po kapitoną ir sugalvojo komandų pavadinimus: „Judrios mergaitės ir vienas berniukas“, „Super Girls“, „BFF“, „Stovyklos mergaitės“, „Oras fainas“. Rimgailė, vyriausia stovyklos mergaitė, vadovei Daliai padėjo vesti „Protamūšį“. Vaikams į kai kuriuos klausimus atsakymus „sufleravo“ iš anksto paruoštos knygos. Gudragalviai, tarp jų viena berniukų komanda,  kovėsi įsijautę, siekdami kuo daugiau atsakyti klausimų. Po įtempto protinio darbo vaikų laukė kvapnios picos.
„Proto mūšio“ nugalėtojai buvo paskelbti pavėsyje, po medžiu. Pagrindinį prizą laimėjo „Super Girls“!
Vėliau vaikai, kurie norėjo pajudėti, žaidė „Aklą vištą“. 


Birželio 19 d. 
Išvyka Grigiškių biblioteką stovyklos „Būk – besidomintis, unikalus ir kūrybingas“ dalyviams tapo tikru iššūkiu.   Vykome visuomeniniu transportu, vaikys patys pirko bilietus. Išmokome daug dalykų. Kelionėje mokomės bendrauti, netriukšmauti, padėti vieni kitiems. Stovykla „Skaityk! Pažink! Tobulėk!“ savo veikla džiugina vaikus jau trečius metus. Dalyviai draugiški, aktyvūs. Žaidėme kvadratą. Nugalėjo draugystė. 

Birželio  20 d.

 Stovyklautojai leidosi į ilgiausią stovyklos kelionę – į Vilnių. Su vadove Dalia vaikai važiavo maršrutiniu autobusu. Atvykę į Vilniaus stotį, keliautojai pėstute patraukė Lietuvos karaliaus Mindaugo paminklo link. Senamiestyje laukė gidė Rūta, kuri labai įdomiai pravedė edukaciją „Žaidžiu Vilnių“. Rūta ekskursijos dalyvius vedžiojo po įdomius architektūrinius sostinės objektus: Valdovų rūmus, Vilniaus arkikatedrą, Vilniaus katedros varpinę, Lietuvos Respublikos Prezidentūrą, Vilniaus universitetą ir buvusią jo vaistinę. Kadangi edukacija buvo interaktyvi: vaikai žaidė įdomius žaidimus, pavyzdžiui, prie Mindaugo paminklo „Karaliai ir pilys“, prie Vilniaus universiteto vaistinės godžiai kvepino, uodė įvairius „vaistus“, kuriuos seniau buvo galima nusipirkti: cinamoną, muskusą, muilą... Ypač stovyklautojams patiko matuoti varpinės aukštį – taip, kaip indėnai matavo! Gidė dalyvius apdalino saldainiais, traukiamais iš maišelio.
Smagi kelionė įsimins ilgam!




Rašytojas Vytautas Kandrotas įkvėpė vaikus kurti

Į Vaikų literatūros skyrių atvyko vaikiškų knygų „Meškų pasakos“, „Laikrodžių istorijos“ rašytojas, daugybės kitų leidinių apie Lietuvą bendraautorius ir sudarytojas, leidyklos „Terra Publica“ vyriausiasis fotografas, keliautojas Vytautas Kandrotas. Svečias iš Kauno stovyklautojams papasakojo, kaip kuriama knyga. Svarbiausia sugalvoti įdomią idėją, sukurti negirdėtą istoriją. Įteikus leidyklai, tekstą peržiūri kalbos redaktorius. Tuomet reikalingas knygos dailininkas ir dizaineris.
Lietuvoje knygų su judančiais paveikslėliais labai mažai. Pats V. Kandrotas yra  „pop-up“ knygų konstruktorius, jau išleidęs šias knygas: „Lietuvos gamta“, „Lietuvos istorija“, „Lietuviška abėcėlė“ (abi 2009 m.). Tad susirinkusiems vaikams pasiūlė patiems susikurti „pop-up“ piešinį su dviratuku. Vaikai ieškojo lenkimo linijų, kruopščiai jas lankstė, kol su džiaugsmu rankose išvydo dviratį! Tuomet gautą konstrukciją klijavo į knygą, kad galėtų laisvalaikiu sukurti istoriją apie dviratį. Kiekvienam dalyviui autorius su malonumu padovanojo po autografą ką tik sukurtoje „pop-up“ knygelėje.
Rašytojas V. Kandrotas, vaizdingai atskleidęs knygos kūrimo ir leidybos paslapčių, įkvėpė vaikus toliau sėsti prie savo knygelių. Jaunieji kūrėjai spalvino herojus, rašė tekstą, galvojo tolesnį siužetą, braižė žemėlapį.

Laimutė Adomavičienė,
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė

2018/06/13

Dienos stovykla vaikus pakvietė būti besidominčiais, unikaliais ir kūrybiškais

2018 m. birželio 11 d. Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje prasidėjo vasaros dienos stovykla „Būk besidomintis, unikalus ir kūrybiškas“. Iš Trakų ir Lentvario susirinko 26 atostogaujantys, bet norintys kažką įdomaus, turiningo nuveikti vaikai. Pagrindiniai dalyviai – Vaikų literatūros skyriaus skaitytojai: įvairaus amžiaus mergaitės ir  berniukai, daugiausia pirmokai, antrokai, bei grupelė vyresnių moksleivių.
Pirmą dieną stovyklautojai susipažino vieni su kitais, o vadovė Dalia pristatė būsimas stovyklos veiklas. Viena jų: susipažinti, kaip kuriama ir leidžiamas knyga, antroji: patiems sukurti originalią knygą. Vėliau SMLPC visuomenės sveikatos administratorė Virginija Rudaminienė vedė paskaitą – „Traumų prevencija“, kurioje kalbėjo apie vasaros traumas, kaip elgtis joms ištikus, kad vaikai sveiki sugrįžtų rudenį į mokyklas. Vasarą svarbu nepanikuoti, jei įsisiurbia erkė, jei nuvirsti nuo dviračio, jei matai skęstantįjį ar pan. Kad vaikams būtų aiškiau, pranešėja naudojo vizualią medžiagą – video siužetus.
Antrąją stovyklos dieną stovyklautojai jau buvo atsinešę po mėgstamą knygą, tad vadovė vaikus, norinčius garsiai skaityti, mokė improvizuoti tekstus. Buvo apžvelgtas ir būsimų individualių knygų projektas, mokomasi, kaip susikurti savitą herojų. Dalyviai noriai pasinėrė į kūrybą! Vieni džiaugėsi minimalistiniais herojais, antriems patiko detalizuoti sugalvotą veikėją: šuniuką ar merginą, policininką ar vampyrę. Stovyklautojai naujų jėgų sėmėsi žaisdami estafetes su kliūtimis, šokinėjo per virvutę ir pan. Vėliau visi žiūrėjo japonišką animacinį filmą.
Stovykla dar tęsis dvi savaites, iki birželio 22 d. Numatyta, kad stovyklautojai dalyvaus edukaciniame užsiėmime „Pasaka Trakų pilyje“, kur vaikai susipažins su Trakų legendomis, mėgins jas atpažinti ir patys kurti. Praktinį užsiėmimą „POP-up“ ves žymus vaikų knygų rašytojas ir leidyklos „Terra Publica“ vyriausiasis fotografas, keliautojas Vytautas Kandrotas. Numatyta ir edukacinė apžvalginė ekskursija „Žaidžiu Vilnių“, kuomet stovyklos dalyviai susipažins su įdomiais Vilniaus senamiesčio architektūros statiniais. Antra ekskursija – į Senųjų Trakų vienuolyną, kur vienuolės pristatys kaligrafijos meną.
Taigi dalyvių laukia daug įdomių susitikimų ir kūrybingo laiko!
Stovyklą remia Trakų rajono savivaldybė pagal „Vaikų socializacijos“ programą.

Laimutė Adomavičienė,
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė



2018/06/04

Paroda „Išleistuvių suknelės“

...ir paprašė karalaitė trijų suknelių : vienos kaip mėnulio pilnatis, kitos kaip skaisti saulė, trečios kaip spindinčios nakties danguje žvaigždės...
Šarlis Pero ,,Asilo oda“
Pasakos nuo seno žavi ir mažus, ir didelius. Vieni mėgsta skaityti, kiti – kai skaito jiems, dar kiti – perpasakoti, ar pažiūrėti ekranizaciją. Nelengva pripažinti, bet daugelis kažkur širdies kertelėje saugo mažytę svajonę – patekti į pasaką...
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 2b klasės merginos pabandė atsidurti pasakoje – kūrė sukneles iš popieriaus juostelių įvairiai jas susukdamos, komponuodamos, klijuodamos. Tai tik pirmas žingsnis. Gal ne viskas pasisekė idealiai ar puikiai, bet darbas suteikė daug džiaugsmo, skleidėsi kūrybiškumo žiedai...
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje kviečiame aplankyti darbų, atliktų kvilingo technika, parodą – „Išleistuvių suknelės“.
Paroda veiks iki birželio 30 d.

Rasa Kondrotienė,
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos technologijų mokytoja

Improvizacijų šou pasitinkant vasarą

Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje rinkosi tėveliai ir svečiai pasižiūrėti „Kūrybiškumo saviraiškos studijos“ improvizacijų – dviejų istorijų „Pabėgimas į kaimą“ ir „Mokyklos dienoraštis“. Pirmąją istoriją studijos dalyvės, vadovaujamos režisierės, aktorės Irenos Jocienės, sukūrė pagal linksmas Eduardo Uspenskio istorijas apie Rūgpienių kaimą. Antrąją – pagal Aleno Aleksanderio Milno knygą „Mikė Pūkuotukas“.
Studiją lanko įvairaus amžiaus mergaitės: pirmokės Birutė Kazlauskaitė ir Uršulė Kvedaravičiūtė, antrokė Saulė Malinauskaitė, ketvirtokė Samanta Gerasimavičiūtė, penktokės Erika Narkevičiūtė, Rimgailė Štrimeikytė, Ieva Suščinskytė, Austėja Jurevičiūtė ir aštuntokė Laima Blaževičiūtė. Studijos branduolį sudaro ne pirmus metus ją lankančios penktokės bei aštuntokė Laima, kurios geba lengvai improvizuoti bei vaidinti. Studijos aktoriai renkasi du kartus per savaitę (trečiadieniais ir penktadieniais) ir noriai repetuoja. Kai kurioms aktorėms šįkart atiteko net po du vaidmenis.
Susirinkusius žiūrovus, tarp kurių ir Trakų gimnazijos ikimokyklinukus su auklėtojomis, sveikino „Lapių TV“ pranešėjos Saulė ir Uršulė, kviečiančios pasinerti į neįtikėtinus improvizacijų šou, kurių tema – „Atostogos“! Iš vaidinančių studijos aktorių lengva buvo pajusti vasariškas nuotaikas: norą baigti mokslo metus („Mokyklos dienoraštis“) ir nenumaldomą norą ieškoti nuotykių kaip dėdė Fiodoras su šunimi Šariku ir katinu Matroskinu. Linksmai juoktis iš dėdės Fiodoro nusiųsto laiško mamai, kuriame pasakojama, kad „linksta uodega ir ūsai“!
Teatriuko bibliotekoje idėja seniai kirbėjo Trakų viešosios bibliotekos vadovės Danguolės Banevičienės galvoje. Kai 2012 m. bibliotekoje įsidarbino I. Jocienė, idėją pavyko realizuoti Vaikų literatūros skyriuje: studiją pradėjo lankyti smalsūs ir kūrybiški vaikai. Per keletą metų studija pastatė įdomių spektakliukų: „Stebuklingas arklio Dominyko brangakmenis“, „Asiliuko Mafino nuotykiai“, „Žirafa su kojinėmis“ (abu pagal J. Januškevičiūtės pjeses). Su vienu iš paskutinių pastatymų „Bulvinė pasaka“ pagal to paties pavadinimo Daivos Čepauskaitės pjesę teatriukas gastroliavo Trakų lopšelyje-darželyje „Ežerėlis“, Lentvario lopšelyje-darželyje „Svajonėlė“, Rūdiškių miesto bibliotekoje ir kt. Su „Bulvine pasaka“ rudenį studija dalyvaus „Skaitymo festivalyje 2018“ Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Su kitais spektakliais „Kūrybiškumo saviraiškos studija“ yra dalyvavusi Trakų miesto šventėse, lankiusis Trakų pradinėje mokykloje, lopšeliuose-darželiuose. Edukacijas yra vedęs aktorius Mantas Cegelskas, aktorė Agnė Sunklodaitė. Scenografiją ir garderobą kuria bibliotekos dailininkė Regina Buckiūnienė.
Po smagaus reginio Vaikų literatūros skyriaus vedėja Dalia aktores apdovanojo ledais. „Atostogos! – taip linksmai baigėsi improvizacijų šou, viliojantis visus atsipūsti.

Laimutė Adomavičienė,
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė

STOVYKLA