Projektai

Projektas - "Knygos, kuriančios pasaulius 2" 2021 metai

Prisimenant projektą „Knygos, kuriančios pasaulius“, vykusį 2020 metais, buvo sukurtas gražiausių akimirkų filmukas. Šis vaizdo įrašas 2021 metų gegužės 11 dieną buvo patalpintas į Youtube platformą.

 Filmuką galite peržiūrėti čia.

Gegužės 15 dieną paskelbtas nuotraukų konkursas „Kur skaitau knygas?“. Nuotrauko buvo siunčiamos iki birželio 6 dienos.

Birželio 3 dieną Trakuose, o birželio 4 dieną Onuškyje įvyko pirmieji susitikimai ir kūrybinės dirbtuvės „Marmiai“. Susitikimų metu knygų visai šeimai „Marmiai“ autoriai Indrė Pavilonytė ir Martynas Pavilonis vaikams daugiau papasakojo apie marmius, Martvudo girią ir naujausią marmių istoriją „Marmiai. Kur gyvena meilė?“. Dalyviai sužinojo kokia ypatinga yra tėvų meilė ir kad tikros meilės negali paslėpti jokios kasdienybės dulkės. Taip pat, susitikimų metu vaikai buvo įtraukiami į diskusiją, kaip jaučiasi kitoks ir kodėl mūsų skirtumai turi kelti ne baimę, o smalsumą pažinti pasaulį. Užsiėmimą sudarė  2 dalys: knygų „Marmiai. Olis ir dažų kibirėlis“, „Marmiai ir džiaugsmo fabrikėlis“ ir „Marmiai. Kur gyvena meilė“ pristatymas bei kūrybinės dirbtuvėlės. Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai, pasitelkę spalvas ir skirtingas formas, susikūrė savo asmeninius džiaugsmo fabrikėlius iš Martvudo girios. Kirpo, lankstė, spalvino ir džiaugėsi jų įvairove.








 Birželio 10 dieną buvo atidaryta nuotraukų konkurso „Kur skaitau knygas?“ paroda bibliotekoje. Kiekvienas bibliotekos lankytojas galėjo atiduoti balsą už jam labiausiai patikusią nuotrauką iki liepos 12 dienos. Taip pat nuotraukų paroda buvo paviešinta ir Facebook paskyroje - Trakai vaiku biblioteka, kurioje visi norintys galėjo rinkti geriausią konkurso nuotrauką.

 

Liepos 13 dieną vyko nuotraukų konkurso-parodos „Kur skaitau knygas?“ laimėtojų paskelbimas. Skaitytojai iš visos Lietuvos siuntė kūrybingas nuotraukas, kuriose vaizdavo, kaip, su kuo ir kur skaito knygeles. Džiugu, kad sulaukėme itin smagių nuotraukų ir gausaus žiūrovų – vertintojų būrio. Konkurso darbai buvo vertinami pagal konkurso nuostatus, išrinkti ir apdovanoti nugalėtojai.

 Birželio 17 dieną vyko režisieriaus ir prodiuserio Antano Gluskino edukacinės filmo kūrimo dirbtuvės „Dėmesio, filmuojam“. Dirbtuvių vadovas supažindino dalyvius su filmo kūrimo etapais, papasakojo kaip kuriamas filmas, nuo ko reikia pradėti, trumpai pristatė pagrindinius filmo kūrybinės grupės narius ir kokius darbus jie atlieka filmo kūrimo procese. Po trumpos įvadinės paskaitos, pasiskirstę grupėmis, dalyviai patys kūrė savo filmą. Dirbtuvių dalyviai kūrė vieno kadro vaidybinius filmus naudodami savo turimą techniką, t.y. išmaniuosius mobiliuosius telefonus. Vieno kadro filmas - tai filmas, filmuojamas nepertraukiamai, t.y. nestabdant kameros filmavimo aikštelėje. Kadangi filmas yra vieno kadro, po filmavimo vyko gan trumpas montažo etapas, kurio metu buvo uždėti tik titrai bei reikalingi triukšmai ar muzika. Po peržiūros vyko aptarimas bei analizė - kiekvienas dalyvis buvo skatinamas pasakyti bent po sakinį apie sukurtą kūrinį. Tokiu būdu buvo norima skatinti nebijoti reikšti savo nuomonė. Dirbtuvės padėjo gerinti betarpišką bendravimą, meninius įgūdžius.

 



Rugpjūčio 3 dieną pakvietėme projekto dalyvius į susitikimą su garsiuoju Tomu Dirgėla. Rašytojas pristatė vieną iš naujausių savo kūrinių „Užkeiktoji pono Kuko knyga“. Dalyviai buvo kviečiami įžengti į rūką, kuriame dedasi neįtikėtinai šiurpūs dalykai. Autorius vaikams perskaitė knygos ištrauką ir trumpai pristatė siužetą. Antroje susitikimo dalyje devyni vaikai pasiskirstė komandomis po tris. Jų užduotis buvo nupiešti rūko pabaisą. Dalyviai sukūrė skirtingas, įvairių formų ir dydžių pabaisas bei papasakojo, ką jie veikė pasislėpę rūke. Likę vaikai buvo komisija ir rinko jiems labiausiai patikusią kraupią pabaisą. Visi dalyviai buvo apdovanoti saldžiomis dovanomis. Pabaigoje vaikai rašytojui uždavė įvairiausių klausimų, norėdami daugiau sužinoti apie būsimas knygas, rašymą ir kt.


 Rugpjūčio 24 dieną buvo surengtas Kotrynos Zylės (Zilinskienės) knygos „Siela sumuštinių dėžutėje“  pristatymas. Rašytoja papasakojo apie senąjį lietuvių tikėjimą, kai kiekviena svarbi žmogaus gyvenimo sritis turėjo po ją saugančią būtybę, deivę ar dievaitį. Su vaikais diskutavo, ką mitologija mums pasakoja apie tuometines žmonių baimes ir įpročius, aptarė, ką mitinės būtybės, kiekviena pagal jai būdingas savybes, galėtų veikti šiais laikais. Atskleidė knygos iliustracijų gimimo procesą, išdavė kokias „slaptas žinutes“ dailininkai palieka savo piešiniuose ir kas iš tiesų pozavo mitinių būtybių portretams. Antrojoje susitikimo dalyje dalyviai, kartu su autore, kūrė savo siaubo istorijas.


  


Rugsėjo 28 dieną buvo paskelbtas gražiausių ir įsimintiniausių akimirkų filmukas iš projekto „Knygos, kuriančios pasaulius 2“. Įrašas paviešintas Youtube ir Facebook platformose.

Filmuką galite peržiūrėti čia.

Projekto paraiškoje numatytas tikslas įgyvendintas – užtikrintas aukštos kokybės profesionalus menas. Projekto dalyviai supažindinti su knygos atsiradimo procesu nuo idėjos iki įgyvendinimo. Dalyvaujant edukacijose, lavinosi vaikų estetinis skonis. Projekte dalyvavo vien profesionalūs kūrėjai. Projekto dalyviai, dalyvaudami edukacijose, įgijo vertingos meninės patirties.  Projekto metu pastebėtas itin padidėjęs vaikų susidomėjimas iliustracijomis ir fotografijos menu, todėl ateityje bibliotekoje planuojami iliustracijų piešimo bei fotografijos užsiėmimai. Taip pat žymiai išaugo susidomėjimas lietuvių rašytojų knygomis.


Projektas - "Knygos, kuriančios pasaulius" 2020 metai



Vasario 11 d. pirmojo susitikimo dalyvė prozininkė Ilona Ežerinytė pristatė dvejas kūrybinio rašymo dirbtuves: jaunesniems – „Kurkime nuotykių istoriją“ ir vyresniems vaikams – „Kūrybingumo pratimai“. Vaikai kūrė istorijas, o rašytoja padėjo jiems jas plėtoti. Bet kuris daiktas, gali būti istorijos veikėju. Vaikų fantazija liejosi laisvai. Grįžę į mokyklą istoriją užrašė ir pažadėjo kitą kartą parodyti rašytojai. Prozininkė akcentavo kūrybiškumo svarbą, atskleidė, kaip jis galėtų padėti rašant knygą ar pradedant kažką naujo, linkėjo ieškoti originalumo.


 Birželio 30 d. vyko kūrybinės „Animotuko“ animacijos dirbtuvės. Vaikai kūrė sustabdyto kadro animacinį filmuką pagal lietuvių liaudies pasaką „Varna ir sūris“. Dirbtuvės susidėjo iš dviejų dalių – sustabdyto kadro animacijos kūrimo ir įgarsinimo. Sustabdyto kadro kūrybinės animacijos dirbtuvės vaikams – puikus būdas įsitraukti, įgalinti, šviesti ir įkvėpti įvairaus amžiaus ir sugebėjimų vaikus bei leisti jiems kūrybingai išreikšti savo idėjas, mokantis daug neįkainojamų įgūdžių. Vaikai susidomėję sudėliojo veikėjus, sekdami pasaką „Varna ir sūris“, bei juos įgarsino. Šios kūrybinės dirbtuvės skatino planavimo, komunikavimo, bendravimo įgūdžius.

 Liepos 14 d. įvyko susitikimas ir kūrybinės dirbtuvės su dailininke, dizainere ir knygų iliustruotoja Lina Dūdaite. Bibliotekoje kūrybinių dirbtuvių metu vaikai galėjo prisiliesti prie išskirtinės knygos ir išgirsti iliustracijų kūrimo istoriją. Rašytojas rašo tekstą, o iliustruotojas piešia vaizdus. Vaikai nekartojo knygos iliustracijų, bet iš menininkės atvežtų detalių klijavo užšalusio ežero dugną. Naudojo įvairių spalvų plastiką, popierių, dvipusę lipnią plėvelę. Ant plastiko piešė vaizdus, kuriuos mato ežero dugne. Iliustruotoja pristatė parodą „Iliustracijos knygai „Sivužas“, kuri bibliotekoje veikė iki rugpjūčio 31 d.

 Rugpjūčio 27 d. vaikai buvo kviečiami į susitikimą su prozos ir vaikų literatūros vertėja Irena Aleksaite. Į susitikimą sugūžėję vaikai nedaug buvo girdėję apie knygų vertėjo darbą. Susidomėję jie klausėsi pasakojimo apie tai, kad verčiant neužtenka tik vieno žodyno, dažnai į pagalbą pasitelkiami aprangos, Biblijos žodynai ir kt. Vertimas – tai kūrybinis darbas, reikalaujantis daug žinių, dažnai komplikuotas ir sudėtingas, trunkantis apie 3 mėnesius, dirbant nuo ryto iki vakaro. Vaikai turėjo galimybę patys tapti vertėjais. Tekstas iš knygos C. Taylor-Smith „Hetė Bi stebuklingų būtybių gydytoja“ buvo atsiųstas anksčiau. Dalyviams buvo skirta užduotis – išversti anglišką tekstą, paimtą iš knygos. Išversti teksto tam tikrą dalį buvo pasiūlyta ir Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos dienos stovyklai „Vytautukai – 2020“, kuri bibliotekoje lankėsi rugpjūčio 25 d. Išverstus tekstus įvertino vertėja ir išrinko geriausią – tai septintoko Tauro vertimas.

 

 Spalio 7 d. visi projekto dalyviai buvo pakviesti į teatrą. Į Trakus atvyko Raganiukės teatras – profesionalus teatras vaikams. Buvo parodytas interaktyvus spektaklis „Vaiduokliukas Baisuokliukas“ pagal O. Proislerio (1923–2013) knygą „Vaiduokliukas“. Spektaklis iš ciklo „Geriausi pasaulio rašytojai vaikams“. Šį spektaklį galėjo pamatyti daugybė vaikų ir šeimų, nes Trakų kultūros rūmai sutiko būti projekto partneriu ir suteikė patalpas spektaklio gastrolėms. Pasirodymą stebėjo Trakų pradinės mokyklos pradinukai ir mokytojos, mokymosi namų „Patirčių slėnis“ darželinukai, NVŠ programos „Kūrybiškumo saviraiškos studija“ dalyviai, bibliotekos skaitytojai.

 

Projekto vykdymo metu padidėjo susidomėjimas knygų iliustracijomis, vaikai pradėjo atkreipti dėmesį į knygos vertimą. Projektas pagyvino ir papildė bibliotekos veiklas. Įkvėpti ir paskatinti projekte dalyvavusių autorių, vaikai labiau susidomėjo skaitymu, atidžiau ėmė rinktis knygas. 





Projektas „Atrask komiksus su Trakiu“ nuo 2019 m. liepa- gruodis


Rugsėjo mėn. Trakų Salos pilyje vyko edukacija „Galvės ežero paslaptys“, kurioje dalyvavo Trakų meno mokyklos mokiniai. Edukacijos pradžioje dalyviai kartu su edukatorė apėjo Trakų pilį, vis sustodami ir pasiklausydami legendų bei anksčiau dar negirdėtų salų pavadinimų: Karvinė, Bevardė, Pirtsalė, Raudų, Valka, Plytinė. Sužinojo, kad visame Trakų rajone yra apie du šimtus ežerų, o didžiausias jų – Galvės ežeras.
Spalio 1 d. organizuota išvyka į „Komiksų centrą“, esantį Šiauliuose. Edukaciją  pravedė Tomas Januškevičius, gebėdamas suprantamai išaiškinti komiksų atsiradimą, jų specifiką. Edukatorius Tomas vaikams parodė konkrečių pavyzdžių iš komiksų knygų. Dalyviai pabandė piešti TraKį – superherojų, gyvenantį Trakuose ir išsiskiriantį iš kitų. Komiksų pratybų metu kurdami TraKį, vaikai ne tik miklino savo pirštus, bet ir vaizduotėje kūrė savo komikso siužetą. Išvykoje dalyvavo 45 dalyviai iš Trakų ir Aukštadvario.
Spalio 12 d. pakvietėme projekto dalyvius į Miglės Anušauskaitės komiksų parodos „Piešti tekstai“ atidarymą ir kūrybines dirbtuves. M. Anušauskaitė susirinkusiems vaikams ir komiksų gerbėjams papasakojo, kaip kurti komiksus, atskleidė, kad dauguma komiksų sudaryti iš langelių: kvadratinių arba stačiakampių. Kurti trumpi šešių paveiksliukų komiksai tapo smagi pramoga visiems komiksų dirbtuvių dalyviams. Buvo surengta kūrybinių dirbtuvių paroda.
Spalio 22 d. įvyko iliustratorės  Ulos Šimulynaitės edukacija „Mano krašto legenda“, kurios metu vaikai kūrė komiksus pagal Trakų Galvės ežero legendas. Knygų vaikams kūrėja Ula Šimulynaitė paruošė dalyviams užduotis su miesto legendomis: trakiečiams – apie Galvės ežero salas, aukštadvariečiams  – legendų apie Velnio duobę, kurių net vaikai nežinojo. Pagal Ulos Šimulynaitės pasiūlytas legendas jie, susiskirstę į komandas, piešė komiksus, juos sudėjo į knygeles, o vienas komandos narys nupiešė šiam bendram kūriniui viršelį. Taigi Trakų vaikų biblioteka pasipildė 4-iomis, Aukštadvario biblioteka – 5-iomis naujomis ir originaliomis vienetinėmis knygomis apie mūsų krašto vietas. Jas bibliotekose gali pavartyti visi lankytojai. Susitikimai vyko Trakuose ir Aukštadvaryje.
Lapkričio 28 d. surengtas Jurgos Vilės (bendraautorė – iliustratorė Lina Itagaki) komiksų knygos „Sibiro haiku“ pristatymas, vėliau organizuojamos kūrybinės dirbtuvės „Laiškai degtukų dėžutėje“ (tema: laiškai šiandien / tremtinių laiškai). Buvo  kuriamas mažų siuntinukų paštas. Kiekvienas dalyvis gavo po degtukų dėžutę, kurioje rado armonikėle sulankstytą popierių su haiku eilėraščiu. Pagal šį tekstą vaikai piešė istoriją (fragmentais kaip komiksą arba tiesiog kaip vieną ilgą piešinį). Vėliau degtukų dėžutei pagal nupieštą istoriją reikėjo sukurti viršelį. Susitikimai vyko Trakuose ir Aukštadvaryje.
Lapkričio mėn. pabaigoje įvyko paskutinė edukacija – anime piešimas. Vaikus supažindinti su anime piešimo stiliumi pakvietėme edukatorių Aliagą Mirguseinov, kuris domisi anime jau labai seniai. Į pamoką susirinko daug anime ir komiksų gerbėjų iš Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos, Trakų pradinės mokyklos, atvyko moksleivių iš Lentvario bei Aukštadvario. Vaikus animatorius supažindino su viena iš specialių programų, įrašytų planšetiniame kompiuteryje. Naudojantis šia programa, lengviau kurti iliustracijas ir personažus. Vaikai tryško noru išbandyti šį mums dar neįprastą piešimą. Dalyviai entuziastingai ėmė piešti anime veikėjų veido formas, plaukus, akis bei figūrą, chibi personažus.
Projekto vykdymo metu pastebėtas itin padidėjęs vaikų susidomėjimas komiksais, todėl bibliotekoje įrengtas komiksų kampelis, įsigyta naujausių komiksų. Džiugu, kad projekto dėka bibliotekoje atsirado naujų skaitytojų bei lankytojų.

Gruodį surengta vaikų sukurtų komiksų paroda, apdovanoti aktyviausi dalyviai.

PROJEKTAS - Skaitymas su šunimi 2016 m.

Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius ūžte ūžia nuo vaikų balsų. Ketvirtadienio popietė. Vieni jau visai netrukus po vieną žingsniuos į jaukiai įrengtą skaitymo kampelį skaityti savo draugei Gojai, kiti gi – atėję ankstėliau ir sudalyvavę edukaciniame užsiėmime su Goja – pasirengę luktelėti kiek ilgėliau. Kiekvienas turi savo eilę, kiekvienas svarbus, visi žino: Goja su visais mielai pasisveikins, pakvies į skaitymo kampelį, o skaitant ne tik įdėmiai klausysis, bet ir prisiglaus, nei vieno neišskirs, jai nesvarbi išvaizda, skaitymo greitis, o pajutusi poreikį galbūt imsis iniciatyvos ir padės galvą ant kelių.
Bibliotekos darbuotojos kruopščiai surūšiavo knygas, kurias vaikai skaito Gojai, o jei kuris neišsirenka, visi žino – Goja padės tai padaryti. Bibliotekoje iki pat vakaro netyla jaukus šurmulys, o po skaitymų vaikai išeina pakilios nuotaikos, dažnai su šypsena veide arba tiesiog nurimę, kitokie... „Kaip sekėsi?“ – klausia jų Vaikų literatūros skyriaus vedėja Dalia, kurią vaikai vadina tiesiog Dalia. – „Gojai patiko, kaip aš skaičiau, ji padėjo galvą man ant kelių.“, „Nerodėm Gojai iliustracijų, nes jos per žiaurios.“ – atsakymų būna įvairių, bet daugelis liudija užmegztą vaiko ir šuns ryšį.
Projektas „Skaitymas su šunimi“ Trakų bibliotekoje seniai nebe naujiena, kartu su Kaniterapijos asociacija jis vykdomas trečius metus. Ne vienas pirmaisiais metais skaitęs vaikas šią patirtį panoro pakartoti. Ir visgi šie metai šiek tiek kitokie – terapinis šuo atvyksta dažniau ir bendrauja ne tik su projekte „Skaitymas su šunimi“ dalyvaujančiais vaikais.
Antradieniais lydimi spec. pedagogų į biblioteką atvyksta vaikai, turintys specialiųjų poreikių. Suderinus mokymo turinį, kiekvieno vaiko laukia neilgas individualus užsiėmimas su terapiniu šunimi. Vaikai įtvirtina skaičiavimo įgūdžius, mokosi skirti spalvas, šuo skatina užmegzti socialinį kontaktą, atrasti mokymosi džiaugsmą, išlaikyti dėmesį, susitelkti, atlikti užduotis iki galo, kartais – labiau pasistengti ar atrasti ką nors naujo. Toks pagalbinis reabilitacijos arba mokymosi būdas vadinamas kaniterapija. Jos veiksmingumas pasireiškia tuo, kad gerėja tokių vaikų koordinacija, smulkioji motorika, atmintis, mažėja įtampa, gerėja psichoemocinė būsena. Svarbiausias kaniterapijos veikimo būdas – per emocijas, teigiamą nuotaiką. Vaikams pavyksta atlikti ir sudėtingesnes užduotis, – ko tik neprisigalvoja Goja… Laikantis tarptautinių standartų kaniterapijos veikloje gali dalyvauti tik specialiai parengti, tam tikrus egzaminus išlaikę šunys, kurie juos perlaikyti privalo kas dvejus metus.
Ketvirtadieniais, prieš skaitymus, nuolatiniai bibliotekos lankytojai dalyvauja edukaciniuose užsiėmimuose su šunimi, kurių metu sužino įvairiausių naudingų dalykų: kur glostyti šunį, kad jam patiktų, ką mums sako šuns kūno kalba, kaip šuo reiškia emocijas, nepatogumą ar stresą, kada galima glostyti šunį, kada – ne, kokius darbus dirba šunys, kokių tam reikia savybių. Kartu vaikai bendrauja tarpusavyje bei su terapiniu šunimi, kuris kartais išklauso visokių sunkumų ar kartu pasidžiaugia pasiekimais mokykloje. Buvimas greta terapinio šuns ramina, skatina susikaupti, nurimti, veikti struktūriškai, sutelkti dėmesį, dalyvauti bendroje veikloje su kitais.


Sigrida Rupšytė-Paleičikė,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. metodininkė

Projektas vykdomas 2016 m. nuo kovo mėnesio bendradarbiaujant su Kaniterapijos asociacija. užsiėmimai vyko kartą į savaitę trečiadieniais. Užsiėmimai vyko grupelėmis po 3 vaikus, jie mokysis skaityti.  Vienas skaitymo seansas trunka 15 minučių, šuniui skaito tik vienas vaikas, tėvai ar kiti asmenys nedalyvauja. Taigi „Gojos skaitykloje“ bus tik Goja, šuns vedlė Sigrida ir mažasis skaitovas.











Komentarų nėra:

Rašyti komentarą