2017/06/20

Skaitymas kitam. Kitaip.Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius bendradarbiaudamas  su Kaniterapijos  asociacija jau antrus metus vykdė socialinį projektą „Skaitymas su šunimi“. Projekto tikslas – mokyklinio amžiaus vaikų skaitymo skatinimas ir skaitymo kompetencijų didinimas dirbant su terapiniu šunimi.
Projekte galėjo dalyvauti tik iš anksto užsiregistravę dalyviai. Tai svarbus momentas, kadangi visi dalyviai prieš atvykdami į pirmuosius susitikimus turėjo užpildyti informacines anketas, kurios atskleidė ankstesnę vaiko patirtį su šunimi, padėjo išsiaiškinti skaitymo įgūdžius ir, žinoma, lūkesčius – ko tikisi tėvai, nusprendę vesti savo vaikus į šiuos užsiėmimus, ir vaikai, pasiryžę skaityti šuniui. Išnagrinėjus anketas buvo sudėlioti prioritetai, sudarytos grupės, nustatyta skaitymų trukmė.
Viso projekto metu bibliotekoje lankėsi kaniterapeutė Sigrida Rupšytė-Paleičikė su savo augintine – auksaspalve retrivere Goja. Šios dvi viešnios tapo puikiai pažįstamos ir labai laukiamos tėvų, vaikų ir bibliotekos darbuotojų.

Goja – koks tai šuo ir kokia buvo jos „misija“ šiame projekte? Bibliotekininkų ir tėvų nuomone, auksaspalvis retriveris, apskritai, idealiai tokiems užsiėmimams tinkantis šuo. Kaniterapeutės Sigridos darbo ir pastangų dėka Goja tapo puikia partnere, empatišku, lengvai valdomu šunimi. „Nors šuo – labai socialus gyvūnas, jam vis tiek reikia padėti ir parodyti, kaip ir ką daryti, kaip elgtis. O terapinis šuo be visų kitų savybių dar turi būti ir protingai paklusnus, gebėti nuspręsti, kaip pasielgti“, – apie savo šunį pasakojo Sigrida. Vaikų literatūros skyriaus vedėja Dalia Bagdžiuvienė taip pat dalyvavo mokymuose ir turi „Kaniterapijos asociacijos“ išduotą sertifikatą, patvirtinantį, kad šią veiklą galima vykdyti bibliotekoje.
Skaityti balandį–gegužę užsiregistravo 12  skirtingo amžiaus (4–12 metų) ir poreikių vaikų. Kaip dažnai nutinka organizuojant įvairius renginius, vėliau vyko tam tikrų pasikeitimų – keli užsiregistravusieji nė nepradėjo skaitymų, tačiau vietoje jų atsirado naujų skaitovų, kurie puikiai įsitraukė į projektą ir dalyvavo visuose užsiėmimuose. Skaitymai su Goja vykdavo šeštadieniais, kai tėvai, paprastai, nedirba ir gali smagiai leisti laisvalaikį su savo vaikais. Įdomu tai, kad šiame projekte sulaukėme vaikų ne tik iš Trakų, bet ir iš Vilniaus (3), Lentvario (1), Trakų Vokės (1). Labai smagu, kad skaitė keli vienos šeimos nariai, pavyzdžiui, trys trakiškės sesutės – ketverių Debora, šešerių Kotryna ir aštuonerių Joana, taip pat vilnietės sesutės Saulė ir Milda.

Per du pavasario mėnesius auksaspalvei retriverei Gojai buvo skaityta net 28 kartus, perskaityta 20 knygų! Skaitymui buvo parinktos įvairių autorių knygos, tačiau visas jas vienijo bendra tema – šuo. Atrenkat literatūrą buvo atsižvelgta į teksto bei iliustracijų kokybę. Į sąrašą pateko ir geriausia 2016 metų knyga vaikams – Ilonos Ežerinytės „Šunojaus diena“. Mažesniems, kurie dar tik mokosi skaityti, labai tiko ir patiko Tad  Hills knygelė „Kaip Rikis mokėsi skaityti“, taip pat juos žavėjo pasakos apie gyvūnus. Jei mažiesiems skaitovams būdavo sunku apsispręsti, ką skaityti, Sigrida pasiūlydavo savo sukurtą istoriją apie Goją, kurią vaikai mielai skaitė ir džiaugėsi iliustracijomis. Kaip teigė kaniterapeutė, kartais būdavo sunku sustabdyti, matant, kad laikas tirpsta, o vaikas taip nuoširdžiai įsitraukęs į skaitymą.
Projekto metu įsitikinome, kad garsiai skaityti dabartiniai vaikai dažnai nenori ir namuose neskaito. Tokiu atveju, atėjus į užsiėmimą suplanuotų penkiolikos minučių neužtenka tam, kad vaikas įsidrąsintų, panorėtų garsiai skaityti, kitaip tariant, prisijaukintų skaitymą. Tačiau tai – jau atskira tema, kurią svarstysime ateityje.
 baigiamąjį renginį buvo pakviesti visi dalyviai. Jiems įteikti vardiniai pažymėjimai, liudijantys apie dalyvavimą projekte „Skaitymas su šunimi“. Kiekvieną pažymėjimą papuošė nuotrauka, kurioje dalyvis įsiamžino kartu su nuostabiąja Goja, o jaunajai bibliotekos skaitytojai Austėjai už gerą skaitymą ir aktyvų dalyvavimą buvo įteiktas elektroninis pažymėjimas, kuriuo mergaitė galės naudotis visose Lietuvos viešosiose bibliotekose.
Taigi Goją išleidome vasaros atostogų, tačiau ateityje dar tikrai planuojame susitikti. Sekite bibliotekos naujienas.

Dalia Bagdžiuvienė,
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą