Pasivaišinkite Trakų krašto žolelių arbata

Arbatmedžio lapų arbata pradėta vartoti Kinijoje. Nuo X amžiaus ši arbata tapo tradiciniu gėrimu. XVI a. pradžioje portugalai arbatą atvežė į Vakarų Europą: iš pradžių ji buvo geriama kaip gydomoji. Liaudies medicinoje vaistinių žolelių galios vertinamos nuo seno. Šiais laikais ypač atgimė savo krašto žolelių rinkimas, džiovinimas ir arbatų gėrimas.
Turbūt visi pažįstate mėtą ir esate ragavę jos arbatos. Tačiau, ar girdėjote, kad Lietuvoje auga daugiau negu 10 mėtos rūšių? Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos technologijų mokytoja Rasa Kondrotienė surinko 4 rūšių mėtų – naminės, ežerinės, garbanotosios, šaltmėtės – arbatos. Pedagogė kasmet mėgsta rinkti vaistinius augalus. Šį pavasarį ir vasarą ji surinko daug gydomųjų žolelių, medingų augalų, augančių Trakuose ir Jovariškėse. Kai kuriuos augalus, kaip antai: lofantą, levandas, mėtas, ežiuolę, ramunėles, melisą, raudonėlį, katžolę, specialiai augina sodyboje dėl bičių, kad šios gausiau rinktų žiedadulkes. Čiobrelius, liepžiedžius moteris renka Trakų paežerėse ar  Jovariškių pievose.
Ar pažįstate gaurometį, žydintį purpuriniais žiedais? Ar esate ragavę jo arbatos, kuri gerina medžiagų apykaitą ir miegą? Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius (Birutės g. 44) kviečia paskanauti R. Kondrotienės užaugintų ir surinktų žolelių! Iš įprastų žolelių bus galima pasivaišinti visų keturių rūšių mėtų, taip pat ežiuolės, medetkų, ramunėlių, liepžiedžių; neįprastesnių – gauromečio, fermentuoto gauromečio, lofanto ar tibetietiško lofanto, arbata. Kas pageidaus, gėrimą galės paskaninti natūraliu medumi iš Trakų krašto.

Laimutė Adomavičienė,
Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė

Komentarai