2020/02/19

Kaip parašyti knygą?

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje prasidėjo projektas „Knygos, kuriančios pasaulius“. Projekto tikslas – užtikrinti aukštos kokybės profesionalųjį meną. Kiekvienas projekto dalyvis – savo srities žinovas. Pirmojo susitikimo dalyvė Ilona Ežerinytė – prozininkė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, populiarių knygų paaugliams: „Skiriama Rivai“ (2018), „Verksnių klubas“ (2017), „Sutikti Eidą“ (2016), kt. autorė, muziejininkė-edukatorė. Knyga „Sutikti Eidą“ įrašyta į 2018 m. IBBY garbės sąrašą. 2018 m. Vaikų literatūros premija autorei įteikta už įtaigų ir tikrovišką prozos pasakojimą, puikų ir gyvą kalbos jausmą bei esminių žmogiškų vertybių perteikimą. 2018 m. knyga „Verksnių klubas“ išrinkta Metų knyga paaugliams. Apysaka paaugliams „Skiriama Rivai“ įtraukta į 2019-ųjų Metų knygų rinkimus, paauglių knygų ketvertuką.
Trakų pradinės mokyklos trečiokai su mokytoja Violeta Filonova dalyvavo Ilonos Ežerinytės kūrybinėse rašymo dirbtuvėse vaikams „Kurkime nuotykių istoriją“. „Kas yra rašytojas?“ – tokį klausimą uždavė atvykusiems į susitikimą trečiokams rašytoja. Ar tas, kuris rašo ir palieka rankraštį stalčiuje, ar tas, kuris išleidžia knygą? Atsakymas – rašytojas tas, kuris parašė ir išleido knygą. Kūrėja įvardijo jauniausią Lietuvoje rašytoją, kuriam – 8,5 metų. Vaikai išsiaiškino, ko reikia parašyti knygai: veikėjų, nuotykių, iliustracijų. Ir reikia surasti veikėją, kurio anksčiau nebuvo, taip pat visi herojai nori būti laimingi. Rašytoja vaikams išdalino po daiktą, kam atiteko: saga, žiedas, šaukštelis, plunksna ir kt. Vaikai turėjo sugalvoti, kodėl tas daiktas nelaimingas, ir kas turi atsitikti, kad jam atsirastų ūpas. Vaikai kūrė istorijas, o rašytoja padėjo jiems jas plėtoti. Su-žinojome, jog bet kuris daiktas gali būti istorijos veikėju. Vaikų fantazija liejosi laisvai. Grįžę į mokyklą jie istoriją užrašė ir pažadėjo kitą kartą parodyti rašytojai.
Antroje susitikimo dalyje lankėsi Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 7b klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Sigita Misevičiene ir bibliotekininke Laima Lukšiene. I. Ežerinytė kartu su mokiniais atliko kūrybingumo pratimus, stengėsi sugalvoti kuo originalesnius palyginimus, tokius, kokių kiti bendraklasiai neišmąstytų. Šie iš pažiūros paprasti pratimai atskleidė, kokie išradingi ir originalūs susirinkę mokiniai. Rašytoja akcentavo kūrybiškumo svarbą, kaip jis galėtų padėti rašant knygą ar pradedant kažką naujo, o pabaigoje palinkėjo ieškoti originalumo. 📖🖋🤩
Projektas „Knygos, kuriančios pasaulius“ tęsiasi. Kovo 20 d. kviečiame į susitikimą su iliustratore L. Dūdaite.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Dalia Bagdžiuvienė
Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja,
Eglė Kondrotaitė
Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkėKomentarų nėra:

Rašyti komentarą