2022/05/17

Mažųjų rytmetis su vienaragiu Gastonu

Nuo kada verta pradėti lankytis bibliotekoje? Kai jau moki skaityti, o gal kol tik vartai knygeles? Trakų bibliotekos Vaikų literatūros skyrius jau antrus metus organizuoja mažųjų rytmečius, kuriuose lankosi vaikučiai iki trejų metų­­.

Šį kartą mažųjų rytmetis prasidėjo pažintimi su vienaragiu Gastonu – Aurélie Chien Chow Chine knygelės „Mano jausmai“ herojumi. Šis fantastinis gyvūnas puikiai moka pademonstruoti aštuonias pagrindines emocijas, kurias nuo pat gimimo patiriame kiekvienas. Kaip nepaprastajam Gastonui tai pavyksta? – ogi išgyvenant skirtingas emocijas, keičiasi jo karčių spalva! Kai vienaragis jaučiasi linksmas, kaltas, piktas, pavydus, išsigandęs, liūdnas, drovus ar pašėlęs – jo karčiai žiba įvairiomis vaivorykštės spalvomis. Gastonas ne tik padeda atpažinti užplūstančias emocijas, bet ir pataria, kaip su jomis elgtis. Išeitis visai paprasta – tai kvėpavimo pratimai. Kiekvienai emocijai skirtas nesudėtingas pratimas, kurį atlikus vos tris kartus jos ima slūgti, rimti arba yra sužadinamos, aktyvinamos. Galite pamėginti – patys įsitikinsite. Šis stebuklingas būdas padės jums nusiraminti ar pakeisti savo jausmus užvaldžius įvairios emocijoms. 

Knygelės turinys tėvelius įtraukė į diskusiją. Prie arbatos puodelio užsimezgė pokalbių ratas, kurio metu aptarėme su kokiais sunkumais dažniausiai susiduriama iškilus netikėtoms emocijoms, ką daryti, kai jausmų lavina, užplūsta ne tik mažylius, bet ir pačius tėvelius. Apžvelgėme naujausias psichologų rekomendacijas – kaip išbūti su negatyviomis emocijomis, ką daryti jei jos trukdo aplinkiniams. Nors teorijų daug, universalaus recepto nėra, todėl geriausia kliautis savo intuicija, prisiminti, kad ir patys būdami vaikai turėjome mokytis pažinti ir valdyti savo jausmus.  Vidinis vaikas, kuris vis dar gyvena kiekviename iš mūsų patars kada iškilus sunkesnei emocinei situacijai geriau yra išlaukti, atsitraukti, užimti neutralaus stebėtojo poziciją, kad savo perdėtu dėmesiu ar globėjišku elgesiu neužgožti laiko, reikalingo mažyliui išgyventi užplūdusias emocijas. Kartais visgi geriau netoleruotino elgesio papildomai neskatinti savo dėmesiu, o kitu atveju – nubrėžti tinkamas ribas. Lavinant savo pačių emocinį intelektą, didėja empatija ir mažiesiems, kurie dar tik mokosi pažinti savo emocijų pasaulį. Tad knyga „Mano jausmai“ gali tapti puikia pradžia mokytis tai daryti kartu.

Užsiėmimo pabaigoje mažyliai išbandė šviečiančius molbertus, ant kurių piešė specialiais rašikliais ir kreidelėmis. Kūrybinis procesas mažiesiems sukėlė daug emocijų, ypač nuostabos. Juk piešimas – vienas iš efektyvių būdų, padedančių išreikšti jausmus, juos atpažinti, įvardyti ir saugiai išgyventi.

 

Agnė Butkevičiūtė,

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą