2022/09/23

Pažintinis - kūrybinis rytmetis „Baltų raštai ir ženklai“

 

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius rugsėjo 22-ąją kvietė kartu paminėti Baltų vienybės dieną. Ta proga nusprendėme vaikus supažindinti su baltų raštu ir ženklais. Senaisiais laikais juos naudojo perduodant informaciją. Ženklai ir simboliai nebuvo vien puošybos elementai, jie turėjo gilią ir ypatingą prasmę. Pagal V. Celms knygą „Baltų raštai ir ženklai“ raštas – tai mūsų mitologinės folklorinės kultūros dalis, kuri aptinkama dainose, archeologiniuose radiniuose, mitologijoje, etnografijoje, kalendorinėse tradicijose ir pan. Dauguma baltiškų ornamentų atėjo iš gamtos, tokie ženklai kaip – saulė, mėnulis, žaltys ir kt. iki šiol naudojami lietuvių. Tai atsispindi ir mūsų varduose: Eglė, Liepa, Ąžuolas, Vėjas, Audrius, Smiltė, Ramunė, Rasa, Linas ir kt.

Paminėti Baltų vienybės dieną į biblioteką atvyko Trakų pradinės mokyklos trečiokai. Mokiniai sužinojo, kur anksčiau gyveno baltai, kuo jie vilkėjo bei kuo svarbūs buvo įvairūs ženklai ir kur iki šiol jie naudojami. Saulė reiškė ugnį, tobulybę ir amžinybę. Tikėta, kad Mėnulis buvo nakties šviesulys, išblaškantis tamsybę ir piktąsias būtybes. O žirgeliai, pagal lietuvių liaudies legendą, saugojo namus nuo piktųjų dvasių. Vienas įdomiausių senovės baltų ženklų – žaltys, kuris, manoma, namuose atneša laimę ir nubaido ligas. Vaikai susipažino su svarbiausiais ir dažniausiai vartojamais ženklais, kiekvieną jų žymėjo ant lapo, kad nepamirštų. O pabaigoje ant akmenukų piešė jiems labiausiai įsiminusius senovės baltų ženklus. Mokiniams taip patiko šis darbas, kad žadėjo dar lauke pririnkę akmenukų šiuos ženklus piešti ir namuose.

Dėkojame trečiokams ir mokytojai už kūrybiškai praleistą rytmetį, tikimės, moksleiviai išėjo sužinoję daugiau apie mūsų protėvių raštą ir ženklus. Lauksime vaikų bibliotekoje ir kituose susitikimuose.

 

Eglė Kondrotaitė,

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkėKomentarų nėra:

Rašyti komentarą