2016/10/12

Pilnaties paieškos su Kristina Gudonyte

Trakų rajono viešojoje Vaikų bibliotekoje Kristina Gudonytė ir vaikai ieškojo kūrybinės pilnaties bei bandė atsakyti į klausimus – ką daryti, jeigu nori būti rašytoju? Nuo ko pradėti? Kas yra scenarijus? O ką veikia scenaristas?
O jeigu atsitinka taip, kad galvoje pradeda švilpti vėjai ir neišeina pakinkyti kūrybinio arkliuko?
Kaip mums sekėsi pagauti atsakymus, sužinosite jau netrukus.
Po pilnaties paieškų, kartu su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos dailininke, Kristina Karvelyte, vaikai gamino minkštus ir linksmus medžiaginius gyvūnus. Bet apie viską nuo pradžių.
Kristina Gudonytė turi daug vardų: rašytoja, aktorė, scenaristė, dailininkė, o klasiokai ją pravardžiuodavo tiesiog „Šakaliuko nuotykiais“. Ji nuolat kažką kuria, piešia, rašo. Jeigu ir yra kas nors, ko Kristina dar neišbandė, patikėkite, ji tai išbandys. Kristina yra parašiusi 4 knygas vaikams ir paaugliams, rengia savo tapybos parodas, daug laiko praleidžia filmavimo aikštelėse. Išduosime paslaptį – kaip tik šiuo metu K. Gudonytė kuria scenarijų Lietuvos televizijos serialui. Scenarijus rašomas pagal „Blogos mergaitės dienoraštį“.
Nuo pat vaikystės Kristina buvo labai veikli – „Mėgau krėsti eibes, karstytis Vilniaus stogais, o labiausiai – nardyti“. Nepatikėsite, bet menininkė niekada nesitikėjo… ko? Ogi pradėti rašyti knygas! „Tai prasidėjo, kai susilaužiau koją. Tuo metu turėjau rašyti scenarijų. Visi darbai ėmė ir sustojo. Iš tos nevilties, kad turėčiau, ką veikti, sugalvojau scenarijų perdaryti į knygą. Savo malonumui.“ – pasakojo Kristina. 2002 m. buvo išleista pirmoji autorės knyga „Gėlių dvaras“. 2009 m. pasirodė „Blogos mergaitės dienoraštis“, 2012 m. – „Ida iš šešėlių sodo“ (pastarosios knygos buvo išrinktos geriausiomis metų knygomis jaunimui). Naujausia knyga – „Jie grįžta per pilnatį“ (2015 m.). Paklausus, kuri knyga rašytojai yra pati artimiausia ir mieliausia, Kristina atsakė, kad labiausiai yra prisirišusi prie „Idos iš šešėlių sodo“.
Turbūt labai smalsu, kaip sukantis tarp tiek daug darbų ir meno sričių, neperdegti? Ką daryti, jeigu „galva tuščia, kaip puodas“, o rašyti reikia? Kristina pasidalino savo receptais: „galima trumpam pabėgti ir pakeliauti, pasivaikščioti. Kelionės padeda prisigaudyti naujų minčių. Atsipalaiduoti padeda ir kita veikla. Kai užsikertu, užsiimu kažkuo kitu, pavyzdžiui, pradedu tapyti. O jeigu rašyti labai norisi, o minčių nėra, imi rašyti bet ką, bet kokį žodį, kad ir – griovys, griovys, griovys…. AHA! Štai ir prasideda – o kodėl jis negali atsidurti griovyje? Parašai keletą žodžių, tada pradeda lietis ir kiti“. Menininkė ne kartą yra sakiusi, kad knygas rašo vaikams ir jaunimui, kadangi juos labiausiai supranta. Rašyti vaikams ir jaunimui – klaikiai įdomu. Negalima nesižavėti Kristinos energija ir entuziazmu. Susirinkę į susitikimą vaikai buvo pakerėti – po susitikimo puolė kartu fotografuotis ir dėkoti už gražias mintis. Po pilnaties paieškų Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos dailininkė Kristina Karvelytė kvietė vaikus sudalyvauti „Skaitančių pirštukų“ kūrybinėse dirbtuvėlėse. Dirbtuvėlėse vaikai gamino medžiaginius gyvūnėlius pagal ukrainiečių liaudies pasaką „Pirštinė“ ir vaidino mažą spektakliuką.
Dėkojame Trakų rajono viešosios Vaikų bibliotekos darbuotojoms už draugišką priėmimą! Susirinkusiems – už gerai praleistą laiką. Šis renginys yra „Skaitymo naktys bibliotekoje: vaikų ir jaunimo skaitymo skatinimas kitaip“ projekto dalis. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.
J

ustina Juciūtė,
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą