2022/12/20

Su gintaru rankose į kelionę po Baltijos jūrą

Kas brido po pusnis, o kas jūros pakrante. Ryto susitikime bibliotekoje antros klasės mokiniams teko iš apsnigtų kelelių persikelti į smėlėtus Baltijos jūros krantus.

Vaikai klausėsi garsinio skaitymo apie vieną didžiausių vandens telkinių, esantį Europos šiaurės rytuose – Baltijos jūrą.  Skaičiavome, kiek valstybių krantų skalauja jūros bangos ir suskaičiavom devynias valstybes, tarp jų ir Lietuvos. Pasirodo, mūsų Baltijos jūra yra, palyginti, jauna, – ji atsirado maždaug prieš 13 tūkst. metų, ištirpus milžiniškiems ledynams. Sužinojome, jog ji sekli, gylis siekia tik 50–60 metrų, todėl laivams sunku plaukioti joje. Bangos audros metu siekia 8 metrus. Susipažinome su jūroje gyvenančiais gyvūnais ir augančiais augalais.

Keliaudami žinių labirintais, nutarėme pajūrio smėlyje paieškoti, ką dar gražaus mums dovanoja jūra. Ogi gintarą, kuris dar vadinamas Lietuvos auksu. Išsiaiškinome, kaip gi tas gintaras atsirado, kuo jis vertingas, kaip galime jį panaudoti ir ką jis slepia savyje. Jaunieji svečiai nustebo sužinoję apie didžiausio Lietuvos gintaro – Saulės akmens svorį, kuris, kaip skelbiama, yra 3,526 kg. Dar išklausėme legendos apie Jūratės ir Kastyčio meilę, kuri pasakojo, kad tie skaidrūs gintaro gabalėliai, kuriuos randame Jūros pakrantėje, yra tyros Jūratės ašaros.

Ir čia prie mūsų susitikimo su vaikais prisijungė tautodailininkas Ruslanas, kuris kuria papuošalus su gintaru. Moksleiviams jis pristatė gintarų gabalėlių gausą – įvairių atspalvių ir formų.  Moksleiviai juos tyrinėjo, čiupinėjo ir vardino, kas kokias formas atrado, – vienam gintaro gabalėlis buvo panašus į širdelę, kitam į kiaušinį, dar kitam į lašą. Su didžiausiu smalsumu dalyviai pro mikroskopą stebėjo gintaro inkliuzuose amžiams užkonservuotus vabzdžius, voriuką, skruzdėlę. Po to turėjo galimybę pabūti mažaisiais juvelyrais ir su tautodailininko pagalba sukurti savo papuošalus. Ant medinių kvadratėlių vaikai tvirtino mozaikas iš pasirinktų gintaro gabalėlių, taip sukurdami originalius kaklo pakabukus. Ruslanas parodė savo kūrybos papuošalus, kuriais vaikai buvo sužavėti. Jaunųjų svečių tarpe atsirado tokių, kurie panoro sukurti ir rimtesnių papuošalų, kokius kuria menininkas.

Dėkojame bibliotekos svečiams už smagiai praleistą rytmetį. Norinčius sužinoti daugiau  apie jūrą ir gintarą, kviečiame apsilankyti bibliotekose, kur turime įvairiausių knygų šia tema.


Edita Alekberova,

Trakų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė













Komentarų nėra:

Rašyti komentarą